Rzeka Mahomet

W poniedziałek 8 XI 2010 o godzinie 11.00 w Siemiatyczach przy ul. Słowiczyńskiej ustawione zostaną tablice na na moście na rzece Mahomet.  

Google mapa – dojazd - gdzie będzie ustawiana tablica:

http://maps.google.pl/maps?um=1&hl=pl&biw=1280&bih=830&q=mahomet+rzeka&ie=UTF-8&sa=N&tab=il  

            Nazwa rzeki Mahomet występuje od połowy XII wieku – od czasów najazdów tatarskich jakie miały miejsce w okolicach Siemiatycz. To jedyna rzeka na świece o takiej nazwie. Rzeka Mahomet  znajduje sie na północny wschód od Siemiatycz, jest lewym dopływem rzeki Kamionki - wpada do zalewów wodnych w Siemiatyczach. Długość rzeki wynosi 8 km. Powierzchnia zlewni wynosi 25 km kwadratowych. W dolnym biegu meandruje tworząc dolinkę o szerokości około 100–200 m, której zbocza miejscami są strome i wznoszą się od kilku do ponad 20 m.  

            W powiecie sokólskim (woj. podlaskie) znajduje się szlak tatarski prowadzący przez miejscowości tatarskie z drewnianymi meczetami, zaś w powiecie bialskopodlaskim (woj. lubelskie) znajdują się cmentarze tatarskie - mizary.  Rzeka Mahomet koło Siemiatycz położona pośrodku tatarskiej trasy turystycznej świetnie uzupełnia ten szlak.  

            Powiat siemiatycki przyciąga turystów wielokulturowością wschodniego pogranicza, przyrodą i drewnianymi obiektami. Ustawienie tablic z nazwą rzeki Mahomet na mostach prowadzących przez rzekę podniesie zainteresowanie turystów regionem Nadbużańskiego Podlasia.  

            Oznakowanie rzeki Mahomet to wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i Stowarzyszenia Bioregion.  

Dodatkowe informacje:

Stowarzyszenie Bioregion

Marcin Korniluk

tel. kom. 889-674-546