Graffiti


Obrazy Józefa Charytona

Graffiti jest reprodukcją obrazu Józefa Charytona ukazującego przedwojenny siemiatycki rynek w czasie targu. W Siemiatyczach tradycje targów w czwartki mają prawie 500 letnią tradycję. Obecnie czwartkowy rynek odbywa się w pobliżu dworca PKS na ulicy Polnej. W czasie okupacji był to teren getta. W każdy czwartek rynek odwiedza od kilkuset do ok. 2 tysięcy osób z Siemiatycz i okolicznych wsi. Reprodukcja obrazu powstała dzięki wsparciu Fundacji im. S. Batorego.


 

Tańczące Cyganki 

Graffiti „Tańczące Cyganki” powstało na ul. Zaszkolnej w pobliżu siemiatyckiej synagogi. Cyganie w Siemiatyczach pojawili się na początku lat 60-tych, kiedy weszła w życie ustawa zabraniająca koczowniczego trybu życia. Obecnie w Siemiatyczach cygańskie rodziny mieszkają w baraku przy ul. Wysokiej oraz w domach przy ul. Zaszkolnej oraz ulicach ościennych. Graffiti powstała dzięki środkom finansowym z Fundacji im. S. Batorego.

 


Siemiatycze wielokulturowe

Graffiti „Siemiatycze wielokulturowe” powstało na dworcu PKS w Siemiatyczach na ścianie budynku dawnej wagi. W tle za budynkiem przedwojenna fabryka Fornierów Klejonych Braci Maliniak. Budynek fabryki w czasie II wojny sąsiadował z gettem. Dworzec to miejsce symboliczne dla wszystkich przyjeżdżających i odjeżdżających. Myślą przewodnią graffiti było ukazanie różnorodności Siemiatycz.